Alla inlägg under september 2008
5 saker i min frys:
Älgkött,kyckling,glass,grönsaker,bullar
5 saker i min garderob:
Jeans,tröjor,t-shirts,linnen,koftor
5 saker i mitt badrumsskåp:
Smink,parfym,tandkräm,tandtråd,deodorant
5 personer jag utmanar vidare:
Alla som vill vara med :)
Har varit hemma från jobbet idag på grund av förkylningen som dock börjar bli bättre.Är fortfarande hemskt trött och hostar periodvis ordentligt.Blir hemma imorgon också för att hinna friskna till ordentligt innan jag ska jobba helgen.Idag har jag mest legat på soffan.Maken har bakat bullar idag.Han är så duktig så......
Tog en del kort under gårdagen men har inte orkat gå igenom dom alla ännu.Får bli när jag piggnar till och orkar få ut dom till mitt galleri.Blev inte de bästa korten jag tagit,kan ju bero på att jag var alvedongående den dagen:)
Nu är det kväll igen och när barnen kommit sig isäng ska jag själv återvända till soffan hade jag tänkt.
Ses under morgondagen.Kram på er !
Har inte riktigt hittat ut ur dimmorna ännu :( Hostar och snörvlar för fullt.Men trotts detta har jag vissa saker jag inte kan hoppa över.Igår var det dotterns dans,var ju tvungen att köra henne dit.I med två alvedon och iväg.Men resten av dagen sov jag faktiskt.Totalt knäckt !
Maken jagar älg.
Idag är det skördemarknad som jag måste besöka som arrangör.Så det blir att gå på alvedon denna dag också.Fast helst skulle jag vilja ligga på soffan i lugn och ro som det känns just nu i alla fall.Hostar å det gruvligaste och flåsar av minsta ansträngning ! Låter som en astmasjuk emellanåt faktiskt :(
Vågar inte ens kolla tempen utan tar alvedon......man blir bara sjukare om man kollar har jag kommit på.
Fast mitt i detta så händer det lite possitivt också :)
Ifredags besiktade vi bilen och den gick igenom utan anmärkning ! Verkligen possitivt ! Nu kan vi köra ett år till :)
Och så fick vi makens dom från tinget också och vet ni......det finns hopp för den svenska rättvisan trotts allt för han blev till slut helt frikänd !!! Man kunde inte bevisa att han skulle ha kört i uttröttat tillstånd och då kan man inte dömas för vårdslöshet i trafik. Så det är inte bara elände här hos oss även om jag verkligen känner mig eländig just nu.....
Denna förkylning är ju possitiv på annat sätt också....motiverar att inte börja röka igen gör den faktiskt även om jag ökat i vikt sedan jag slutade.Mitt hopp är ju att få bättre ork och på det sättet kanske tappa lite vikt i alla fall. Men tills vidare får jag väl släpa på dessa ganska många överflödskilon......
Ha det så bra allihopa....orkar inte kika runt just nu till er.Ska ta mera alvedon nu och se om jag kommer mig till mitt uppdrag på skördemarknaden denna dag.Jag ska ju fotografera den och det är viktigt.....ni kommer att få se korten jag lovar !
Förkyld.....mår som en råtta :( Hostar och snörvlar,huvudet dunkar och hemma är det slut på alvedon...kriiiiiiis ! Måste med andra ord masa mig ner till stan trotts sjukdom ! Skåpen ekar tomma dessutom.Familjen måste ju ha mat i alla fall.
Varför får inte mammor vara sjuka på riktigt tro....jag menar bara lägga sig ner och vila bort sjukdomen ? Nä vi får vackert kämpa på med matlgning och dylikt i alla fall.
Trodde imin enfald att det skulle bli lättare förkylningar när jag slutat röka men ack vad jag bedrog mig.....dom är lika vidriga som innan när jag var rökare :(
Önskar er alla en bra dag där ute.Nu måste jag ta mig i kragen och komma mig iväg.Ska ta de sista alvedonen innan jag ger mig av ner för att handla.
Vi har ju en längre tid fört en diskusion med skolan angående barnens långa väg till bussen,två kilometer.Har ansett att trotts att det är en byaväg är inte våra låg och mellanstadieelever mogna att ensamma drälla ute på denna väg så långt.Oh vintertid är det ingen hit att måsta gå två kilometer i snöyra och kyla.Och som förälder anser jag att jag inte ska behöva kosta på att starta bilen och köra barnen dessa kilometrar när man har rätt till transport via skolan.
Vårt krav var att barnen skulle få taxihämtning här nere utanför vårt hus.Men vi hyste inget större hopp om detta men se det lönar sig att gå ihop och ligga på.....för från och med igår får barnen taxihämtning utanför vårt hus :)
Så man kan faktiskt vinna över skolan ibland....även om det kan ta sin lilla tid då kvarnarna tenderar att mala lite sakta :)
Önskar er alla en fortsatt härlig dag ! Här skiner solen för fullt och jag ska arbeta kvällen.
Ny vecka och nya utmaningar ! Jobbar tre dagar nu sedan är jag faktiskt ledig hela fyra dagar på raken :)
Har suttit och lyssnat lite på våra politiker på morgonen.Pratades om privata barnsjukhus och sjukförsäkringar bland annat.Jag lyssnade bara sådär lagomt mycket.Men min åsikt har inte förändrats angående detta.
Dessa privata inrättning gynnar enbart de förmögna människorna.De som har gått om pengar har i alla tider gynnats och kunnat ta för sig.Detta är inget som den borgeliga regeringen infört . Det var likadant under socialdemokraternas tid vid makten ! Jag retar mig lite på att man får det att låta som om den borgeliga regerngen rår för detta fenomen.Rena rama skitsnacket vill jag påstå ! Förmögna har alltid, ända sedan Jesu tid tagit för sig ordentligt medan andra mindre förmögna fått spara så att de rika fått mera ! Så är det ännu idag och ingen förändrig lär det bli heller.De rika kommer alltid att vara rika och de fattiga kommer att få fortsätta slita så de rika blir ännu rikare !
Privata barnsjukhus lär inte ändra något i possitiv rikting.Man ser istället till att barnen redan i ett tidigt stadium får lära sig pengars makt ! Min pappa och mamma har pengar därför får jag bättre vård än du som inte har föräldrar med mycket pengar ! Vi går med starka steg mot samma system som USA har och det är skrämmande ! Har du inte en bra sjukförsäkring får du inte den vård du behöver.Är man inte rik, frisk och framförallt vit är det inte lätt !
Huga vad jag eldar upp mig ibland :) Nåja kan ju behövas ibland.Ruth bad mig ju att inte skriva om ...........så då blev det detta istället :) Vet inte om det är bättre men det är i alla fall något som kan väcka någon form av debatt,eller hur ?
Ha en fortsatt bra dag,oavsett om du är rik eller fattig. Man kan vara rik på många sätt,inte bara i pengar !
Ny dag och nya utmaningar.Vaknade när maken skulle ge sig av ut och jaga.Inte lönt att lägga sig igen.Så halv sex var jag uppe idag.
Tycker mig läsa om regn och åter regn i alla bloggar.Här skiner solen för fullt och det är härligt ute :) Må det hålla i sig ett tag till !
Vad det blir idag vet jag inte.I skrivande stund är huset fullt med barn som vanligt,både mina och andras med andra ord.Jag hoppas på en fotosväng men jag får se om det går genomföra med tanke på att huset dräller av barn.
Gårdagens jakt blev spännande för maken.Tyvärr innebar det också diverse eftersök också vilket aldrig är roligt.Dom fick dock ett vuxet djur och en kalv.Jag kommer inte att gå in på det övriga eftersom jag har en åsikt och andra skulle nog kalla mig moraltant i detta fallet.Och eftersom jag fått det hela berättat i andra hand låter jag det bero.....hoppas jakten idag ska gå bra utan påskjutningar med efterföljande eftersök !
Önskar er alla en härlig Söndag !
Här är man uppe före tuppen idag.Vaknade när maken skulle ge sig av ut i älgskogen denna morgon.Och har jag vaknat är det lika bra jag stiger upp.
Det första jag gjorde var att starta kaffekokaren :) Det gör jag alltid.Sedan på med kläderna.Vid ytterdörren väntade Wanilla,hon ska alltid ut ganska direkt man kommit upp.En vana som vi lärt henne naturligtvis :) Dagstidningen hade inte kommit ännu men Wanilla var rastad och kaffet klart i alla fall.Receptet på en bra start på dagen enligt min uppfattning.Så istället för tidningen plockade jag fram min andra bok om digital fotografering som jag just läser (skriven av Scott Kelby ). En superbra bok för alla som är nybörjare inom fotovärldens väggar.Prova,lovar att ni blir nöjda.Boken heter Digital Fotografering och är i två delar,kostar drygt 200 kr/st men det är väl använda pengar ! Jag har redan lärt mig massor som har gjort mina foton betydligt bättre. Jag har nu läst båda böckerna en sväng och ska nu läsa dom en vända till,man missar alltid något när man läser :)
Idag startar Almas dans.Kl 9.30 ska vi vara nere i stora staden jag och Alma.Har extrabarn idag också.Men Viktor och Edit får stanna hemma medan jag och Alma är i stan.Det klarar dom, dom är ju 10 år båda två.
Sedan ska jag väl lista ut vad vi ska ha till middag också.Inte det lättaste men det torde väl ge sig antar jag.Och jag hoppas hinna ut en sväng med kameran i eftermiddag också.
Så får vi hoppas att dom fäller någon älg också.Återkommer med rapport om detta om det händer något.
Önskar er alla en härlig lördag.Kram på er !
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 |
4 |
5 |
6 | 7 | |||
8 | 9 |
10 | 11 |
12 | 13 |
14 | |||
15 | 16 | 17 |
18 | 19 |
20 |
21 |
|||
22 | 23 | 24 |
25 |
26 | 27 |
28 |
|||
29 | 30 | ||||||||
|