Direktlänk till inlägg 3 november 2020
Vädret har lugnat ner sig sedan gårdagen.
Men jösses vilka mängder vatten som kom under gårdagen.
Träd har blåst av, vägar har rämnat och det har svämmat över.
Dottern skulle ha kommit hem igår för att byta bil med mig då hennes skulle på service idag. Men det stoppade jag. Istället har maken varit ner idag på morgonen och hämtat hennes bil och lämnat den på Ettings för service. Under tiden kör hon firmabil istället som hennes chef sett till att hon kan göra.
Allt ordnar sig efter lite roddande som sagt var.
Klen ekonomi denna månad också eftersom jag varit sjuk en del men det problemet löser sonen. Han betalar servicen på syrrans bil och vi får fixa detta nästa månad istället. Verkligen underbart att ha en son som verkligen är försiktig med sina inkänade pengar och som inte tvekar det minsta när det behövs hjälpas till.
Behöver jag säga att jag älskar mina barn ?
Idag lyser solen på oss i alla fall. Härligt att få se solen en dag. Var ett tag sedan nu.
På agendan denna dagen hittar vi lite tvätt. Iddes inte stressa med all tvätten under gårdagen då kroppen inte riktigt ville vara med på grund av blåsten.
Blåser idag med men inte lika kraftigt så värken har stillat sig, tack och lov.
Ja och som vanligt den senaste tiden vill jag påminna om att hålla avståndet och tvätta händerna ofta och om det saknas tillgång på vatten, sprita händerna istället.
Smittan verkar öka lavinartat så snälla, lyd de råd som ges !
Tillsammans är vi starka och kan besegra detta monster.
Cyberkram !
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
|||||||||
2 | 3 | 4 |
5 | 6 |
7 | 8 |
|||
9 | 10 |
11 |
12 | 13 | 14 |
15 |
|||
16 | 17 |
18 |
19 | 20 |
21 |
22 |
|||
23 | 24 |
25 |
26 | 27 | 28 |
29 |
|||
30 | |||||||||
|