Senaste inläggen
Idag hurrar ag för mig själv som fyller år: hurra hurra hurra hurra !
Så var det klart.Ikväll blir det grillat och lite vin.
För övrigt är det fruktansvärt varmt här, sommaren har kommit ochjag söker skugga tillsammans med Wanilla.
Önskar er alla en fortsatt trevlig 4:e Juli !
Så har en dag till passerat.
Jobbat mellan 7 och 12.Lagom längd på dagen.Var hemma halv ett:)
Här hemma har jag städat lite,främst i köket.Dammsugit lite,blir mera imorgon innan jag ska jobba igen.Kort arbetsdag igen,16 till 21.
Barnen tog ett kvällsdopp i poolen.19 grader i vattnet.Skulle inte alls vilja bada men barnen badar gladeligen:)Man var väl likadan själv i deras ålder antar jag.
Har fortsatt att gå igenom foton jag tagit den senaste tiden.Tar tid när det rör sig om nästan 250 foton som ska kollas:) Men det är roligt.Fick de foton jag skickat på framkallning idag.38 fina bilder som jag satt in i mitt fotoalbum.Trotts digitalt och hemsida med galleri så vill jag ha ett vanligt album med de bästa bilderna att bläddra i.
Annars så rullar livet på som det ska.Riktig sommar har vi väl inte men den kommer väl.Den 14 juli kanske....då startar min fem veckor långa semester:)
Hoppas ni andra har haft en härlig dag!
Idag har jag varit och handlat.Skåpen var verkligen tomma så det ekade.
Så har sonen fått sina nya glasögon och ett par extra ingick i samma pris.Dom paren blir klara om en vecka.
Sedan har jag jäklats med ett nytt fotoalleri på min hemsida.Höll på att ge upp men till slut löste jag problemet! Så nu har jag ett helt nytt utseende på mitt galleri......igen:) Ni är så välkomna på besök och ni får gärna lämna kritik också....både possitiv och negativ.....fast helst det första:)Har lagt en länk direkt till galleriet här på bloggen!
Har en massa nya kort också men först ska jag kolla dessa innan dom hamnar i galleriet på rätt ställe.
Datorn fortsätter att jäklas lite men den fungerar i alla fall fortfarande:)
Poolen är nu uppe och barnen har badat.Foton kommer!
Min dator jäklas bara när det är varmt och jag blir bara irriterad.Av den anledningen blir det inga inlägg skrivna.Måste skaffa en extra kylfläkt till datorn som går för varm.Mitt i allt stänger den bara av sig.Morr!
Ledig idag också.Har sovit bara bra inatt och känner mig ganska utvilad.På grund av värkande höfter har jag sovit illa ett ganska bra tag nu.Vaknat flera gånger under nätterna av att jag ska vända mig i sängen.
Men man blir van att ha lite ont har jag märkt.Blir mera förvånad de dagar jag inte har speciellt ont:) Efter sommaren ska jag söka läkare för mina onda höfter och höra vad vetenskapen har att säga.
Såg fotbollen igår kväll,självklart.Blev spännande då tyskarna verkade sova tycker jag och turkarna spelade bra.Det räcker inte att skicka skorna och tro att man ska vinna tydligen,man måste jobba lite också:)
Vädret är mulet och blåsigt fortfarande.Ingen värme heller.Man får klä sig ordentligt på promenaderna.
Morgonrundan med Wanilla gav inga foton idag men jag har tänkt ta en ensampromenad under dagen tillsammans med min kamera.Kanske kan det bli lite foton i min blogg senare i eftermiddag/kväll.
Känns så bra att vara nyklippt och nyfärgad i håret igen.Njuter verkligen av att ha kort hår!Bara att blöta på morgonen och rufsa till så är det klart.Exakt min melodi av frisyr!Vem orkar föna håret kl 5 på morgonen när man ska till jobbet?Inte då jag i alla fall:)
Nix,dags att ta tag i dagens uppgifter.....lägga ihop lite ren tvätt.Middagsmaten ligger i marinad....blir älgkött som ska grillas och till det troligen potatisgratäng,sån där som finns att köpa färdig:)Familjens matmamma känner sig lite lat idag:)Någon lätt grön sallad blir det också och vatten att dricka eftersom det endast är torsdag och jag ska arbeta helgen.
Ha en bra dag så kanske jag skuttar in i eftermiddag med lite fotografier!
Idag blåser det ordentligt.Bara att hålla i hatten när man går ut !
Molnigt men inget regn i alla fall och ingen värme heller,man behöver nästan långkalsongerna:)
Jag och min make har funderat runt stundande resa ner till Västerås på begravning.Min mamma är ju pigg nu, så pigg att hon kör bil igen.Så nu kan hon kanske vara med barnen och vi kan följas ner till Västerås istället för att maken ska åka på egen hand hela vägen.
Det lutar i alla fall åt att jag följer med ner i alla fall.Får se hur vi ordnar det med husrum,är ju bara en natt det handlar om.Det torde väl lösa sig skulle jag tro.
Min mamma överaskade oss idag genom att dyka upp som gubben i lådan idag:) Så roligt att se henne så pigg.Jag trodde inte hon skulle klara krisen under senvintern faktiskt! Nu fick sonen sin present och även dottern fick en present.Jag klippte håret åt min mor och mamma klippte mitt till en viss del,resten klippte jag själv:) Så har maken hjälpt mig med att färga håret som vanligt.Så nu ser jag ut som vanligt igen:)
Idag får ni klara er utan fotografier.Blir det jobbigt får ni besöka min hemsida istället.Ha en fortsatt härlig kväll!
Populära och känsliga, med enastående social kompetens. Utåtriktade och empatiska. Uppriktiga och ärliga i sin strävan att förstå hur andra mår. Tycker i allmänhet inte om att vara ensamma. Ser allt ur ett mänskligt perspektiv och ogillar objektiv analys. Mycket framgångsrika i att hantera relationsproblem och att leda debatter. Vill vara till nytta för andra och sätter troligen andras väl före sitt eget.
Kärriärer som skulle kunna passa dig:
Lärare, konsulter, psykologer, socialarbetare, personalvetare, präster, affärsbiträden, säljare, HR-personal, direktörer, eventkoordinatorer, politiker, diplomater, skribenter, skådespelare, designers, hemmafruar/hemmamän, musiker.
Jo så är det.Vet inte men jag tycker dagarna går hemskt fort numera.
Tog en promenad med Wanilla på morgonen.Idag blev det naturbilder med min kamera.Naturligtvis tog jag fel objektiv med mig också,hade behövt teleobjektivet denna dag för fågelbilder.Men det objektivet låg hemma i fotoryggan:)
Wanilla fick springa lös idag och jösses vad hon tokrusade.Och vi var ju utmed sjön så hon badade naturligtvis för att sedan stänka ner matte.Så trotts att det inte regnade så var jag blöt efter promenaden.
Maken var ner och lämnade Waranprov idag på morgonen.Svaret kommer imorgon på detta hem i brevlådan.För övrigt så mår han bara bra nu.Petar på som vanligt här hemma med diverse saker.
Barnen har nu fått sitt sommarlov och väntar på bättre väder.Och dom väntar på att vi ska sätta upp poolen också.Blir nog inom snar framtid,när dom gnatat på pappa tillräckligt och han ger med sig:)För bada vill ju barnen fast det inte är varmt ute:)
Sonen fick ju ett nytt cyklop i födelsedagspresent och det vill han ju testa.
En gammal faster till min make dog på midsommaraftonen.Nu väntar vi bara på besked om när begravningen blir av.Maken vill såklart åka ner,men det är ju en bit ner till Västerås.Och det krävs ju lite planering för att han ska kunna åka ner.Vi får se hur det går.Damen blev 95 år gammal,en aktningsvärd ålder.Själv har jag endast träffat henne en gång på de 15 år som jag har varit tillsammans med maken.Så jag blir hemma för att arbeta och sköta barnen.







| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
2 |
3 |
|||||||
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|||
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
|||
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
|||
25 |
26 |
27 |
28 | 29 |
30 |
31 |
|||
| |||||||||